Aktualności

Rok 2019… rokiem pracownika

02.01.2019

Ustawodawca zafundował pracobiorcom wspaniały rok 2019. Od 1 stycznia wchodzą bowiem w życie nowe przepisy jednoznacznie poprawiające sytuację pracowników. Oto trzy najważniejsze, naszym zdaniem „nowości”

Wyższa pensja minimalna

Od stycznia obowiązuje nowa, wyższa, pensja minimalna. 2250 zł brutto za pełny etat lub 14,70 zł brutto za godzinę pracy. Podwyżka rzędu 7% jest znacząca, jednakże trzeba pamiętać, że w roku 2018 wróciła do nas inflacja. Ze swojej strony tradycyjnie już od kilku lat zwracamy uwagę, że owa pensja minimalna zazwyczaj i tak nie ma już większego znaczenia, gdyż realne zarobki w gospodarce są znacznie wyższe (w naszej ocenie dziś rozmowę o pracę nawet na najmniej wymagające stanowiska zaczyna się od poziomu 2400-2500 zł brutto).

Koniec z papierowym PITem

Od stycznia 2019 roku obsługę naszych rozliczeń podatkowych w całości przejmują za nas urzędy skarbowe. Tylko osoby chcące dokonac jakichś specjalistycznych rozliczeń (np. ulg) będą musiały poświęcić swojemu zeznaniu podatkowemu trochę więcej uwagi. Zdaje się, że ucierpią na tym organizacje pozarządowe utrzymujące się z tzw. 1% odpisu podatkowego. Dotychczas ich głównym źródłem pozyskania dochodów było bowiem… wypełnianie deklaracji PIT za podatników. Obecnie nie będzie to już możliwe na taką skalę jak w minionych latach.

Wszyscy do związków zawodowych…

Zmiana najbardziej chyba kontrowersyjna, o czym trochę poniżej. Od stycznia 2019 roku każdy pracobiorca ma prawo zrzeszać się w związkach zawodowych (chociaż przy okazji ograniczono prawo do zrzeszania się do tylko jednej organizacji związkowej). Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie to, że niestety wciąż związki zawodowe są utrzymywane przez… pracodawców. Gdyby na ich utrzymanie łożyli zainteresowani pracownicy, wówczas, proszę bardzo, niech sobie należy do nich kto chce. Niestety, na razie to jest jedynie marzenie ściętych głów pracodawców.

Koszmar na horyzoncie – odpowiedzialność podmiotów zbiorowych

Korzystając z okazji chcemy też zwrócić uwagę na nową regulację prawną, którą forsuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Jest nią wprowadzenie absolutnie bezprawnej zasady odpowiedzialności karnej podmiotów zbiorowych (np. wszystkich pracodawców) za nawet podejrzenie naruszenia prawa, bez jakiejkolwiek możliwości obrony. Resort Sprawiedliwości chce wprowadzić de facto domniemanie winy takiego podmiotu i wynikające z tego szerokie uprawnienia dla prokuratorów, w tym ustanawianie przymusowych zarządów komisarycznych nad taką podejrzaną firmą. Warto śledzić ten wątek w mediach. Skutki wprowadzenia takiego prawa mogą bowiem być porażające dla gospodarki, w tym… pracowników.