Aktualności

Koniec delegowania pracowników do UE coraz bliżej

25.04.2018

Unia Europejska jest coraz bliżej zmiany regulacji dotyczących zasad delegowania pracowników do zadań na terenie innego państwa członkowskiego. Stanowią one istotę biznesu znacznej części polskich agencji zatrudnienia, specjalizujących się w „eksporcie” tańszej polskiej siły roboczej (coraz częściej i ukraińskiej) na zachód Europy. Polska stała się  w ostatnich latach w tej branży dominującym potentatem. Nowe regulacje, które wkrótce trafią do zatwierdzenia przez Parlament Europejski, mogą spowodować krach w tej branży, gdyż wysyłanie polskich pracowników na kontrakty zagraniczne przestanie być opłacalne dla zagranicznych odbiorców naszych usług.


Zgodnie z tym coraz bardziej realnym czarnym scenariuszem negatywne konsekwencje nowych regulacji odczują po kolei:

Z tego też powodu zarówno polski Rząd, jak i europosłowie bardzo krytycznie odnoszą się do nowych regulacji. Należy się jednakże obawiać, że Polska nie da rady powstrzymać ich wejścia w życie.

Rynek pracy delegowanej szacuje się na przynajmniej 500 tysięcy osób, które corocznie podążają na zachód. Są to głównie pracownicy fizyczni w sektorach przemysłowym, budowlanym, rolnictwie, a także w opiece socjalnej.

Więcej informacji o zasadach delegowania pracowników za granicę można przeczytać tutaj: Serwis Informacyjny Komisji Europejskiej.